Kuşadası’nın gözbebeği olan köyde “mobil işgal” tehlikesi!

Kuşadası’nın gözbebeği olan köyde “mobil işgal” tehlikesi! Kuşadası’nın gözbebeği olan köyde “mobil işgal” tehlikesi!

Kuşadası’nın doğal dokusunun korunduğu tek köyü olan Caferli, kontrolsüz bir işgal tehdidi yaşamaya başladı. Köy sınırları içindeki 45 dönümlük bir tarla, 148’e bölünerek “Tiny House” adı verilen temelsiz ev arsası olarak satışa çıkarıldı. Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı, Avrupa ve Türkiye eski güzeli Nazlı Deniz Kuruoğlu, verimli bir arazi üzerinde yer alan projenin, tarım için tehdit oluşturduğuna dikkat çekerek işgalin önüne geçilmesini istedi.

İnternet ortamında yayınlanan ilanlara göre, Caferli Köyü sınırları içindeki 45 dönüm büyüklüğündeki 102/1 parsel 300’er metrekarelik parçalara bölündü. Arazinin mülkiyetinin Turizm Geliştirme Kooperatifi adına tescil edildiği belirtilen ilanlarda, her türlü alt yapı hizmetinin kooperatif tarafından verileceği vurgulandı. Satışa çıkartılan arazinin, yapılaşma izni olmayan ve ”Kırsal Mahalle” statüsüne dönen bir bölgede yer almasına rağmen ilanlarda “yerleşke” olarak sunulması kuşku yarattı. Tanıtımlarda resmi izinlerin alındığı belirtilmesine rağmen yasal olarak gerçekleşmesi mümkün olmadığı belirtilen projenin, bazı hobi bahçelerinde uygulanan bir modelle hayata geçmesi halinde, bölgenin doğal dokusuna büyük tahribat yaratacağına dikkat çekildi.

Adı Kuşadası’nın cennet köyü ile anılan, Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği başkanı ve tescilli güzel Nazlı Deniz Kuruoğlu girişime tepkilerini, “Geleceğimiz için tarım arazilerini korumak zorundayız. Verimli toprakları rant uğruna amacı dışında kullanmak hem gelecek nesillere, hem de doğaya ihanettir. Bu proje çevre için de büyük tehdit. Burada oluşacak kirliliğin, sadece projenin bulunduğu alanı değil, tüm çevreyi ve yeraltı sularını etkilemesi kaçınılmaz. Bu nedenle bu talanın önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız” sözleriyle ifade etti.

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-arsa-satilik-aydin-kusadasi-caferli-koyunde-satilik-tiny-house-arsasi-1125256490/detay


  • post

Yorum Yazın