Turizmde sezonu 12 aya çıkartan formüllere bakanlıktan destek!

Turizmde sezonu 12 aya çıkartan formüllere bakanlıktan destek! Turizmde sezonu 12 aya çıkartan formüllere bakanlıktan destek!

16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, ulusal ve uluslararası çok sayıda   turizm profesyonelini ağırladı.  ‘ Sağlık Turizminde Alternatif Yollar ve Destekler’’ fuarın en çok ilgi çeken panellerinden biri oldu.

İzmir Sağlık Turizmi Derneği (İZSATU) Başkanı Dr. Bülent Cinel moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, İZSATU Başkan Yardımcısı ve ABC Health Services Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan Coşkun ile Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Dairesi Ticaret Uzman Yardımcısı Osman Acısu, konuşmacı olarak yer aldı.

2022 yılında Sağlık turizminden, 1 milyon kişi ve 2 milyar dolar gelir elde edildi

Oturumda moderatör olarak bulunan, İzmir Sağlık Turizmi Derneği (İZSATU) Başkanı Dr. Bülent Cinel, sağlık turizmi terminolojisi ve çeşitliliğinden bahsederek, dünyada ve Türkiye’de sağlık turizmini karşılaştırdı. Cinel, stratejik hatalar ve çözüm önerilerden bahsederek, ''5 trilyon dolarlık global turizm endüstrisinden, 1 trilyon dolarını sağlık turizmi  harcamaları  oluşturuyor. Ülkemizin, 2022 yıl sonu gelirlerinin, 2 milyar dolar olacağının öngörülüyor. Dünyada sağlık turizmi gelirlerinden ancak % 1 pay alabildik ve daha çok birliktelik ve dayanışma içinde, yerel destinasyon tanıtımları yaparak başarıyı yakalayabiliriz'' dedi.

Tatil konseptiyle birleştirilmiş sağlık otelleri

Oturumda konuşan bir diğer isim, İZSATU Başkan Yardımcısı ve ABC Health Services Yönetim Kurulu Başkanı  Dr. Alpaslan Coşkun ise konaklama tesislerinin, 12 aya çıkmasının sağlık otellerinin artmasıyla olabileceğinin önemini anlatarak başladığı sunumunda, ''Konaklama tesislerinde, özellkle termal otellerde, fizik tedavi ve geleneksel tıp uygulamaları  yapılabilecek ve sağlık bakanlığından ruhsatlanabilecek. GETAT (Geleneksel Tamamlayıcı Tıp) kapsamında; akapunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, homeopati, kayropraktik, kupa uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, gibi alanlarda otelin bir kısmını bu alanlarda ruhsatlandırarak tesis,''Sağlık Oteli''ne çevrilecebilecek. En önemli olay konaklama tesisi kitlesel turizme devam ederken, sağlık otel konseptine dönmekte ve ikinci bir kazanç kapısı elde ederek, sezonu 12 aya uzatabilir. Ayrıca Ticaret Bakanlığı'nın oluşturduğu sağlık turizm teşviklerinden yararlanabilir.'' dedi.

2022 yılı desteği ile teşvikler iyi hale geldi

2011 Sayılı genelge ile sağlık turizm teşviklerine başlandığı ve her yıl sektörün geri bildirimleriyle güncellenerek, 2022 yılındaki son genelge ile teşviklerin çok iyi hale getirildiğinden belirten alan, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Dairesi Ticaret Uzman Yardımcısı Osman Acısu ise, ''Sağlık kuruluşları, aracı kuruluşlar ve işbirliği kuruluşların bu desteklerden yararlanabilecekler. Pazara giriş desteği, yol yardım destekleri, danışmanlık, fuarlara katılım, komplikasyon sigorta desteği, komisyon desteği, markalaşma ve belgelendirme desteği, istihdam destekleri gibi bir çok alanda  yüzde 60-80 oranında destekler bulunmaktadır'' açıklamasını yaptı.


  • post

Yorum Yazın