Cennet Vadi’ye koruma kalkanı!

Cennet Vadi’ye koruma kalkanı! Cennet Vadi’ye koruma kalkanı!

Kuşadası’nda Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndan ikinci bir doğa alanının koruma statüsüne kavuşturulması için çalışma başlatıldı. Doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından çok önemli bir alan olan Bahçecik Boğazı’nın, Tabiat Parkı olması için incelemeler yapıldı.

Yapılan incelemelere Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü A. Egemen İşcan, DKMP Söke şefi Erdinç Kutsal, Mimarlar Odası Kuşadası Şube Temsilcisi Fatma Köksal ve EKODOSD başkanı Bahattin Sürücü katıldı.

Tabiat Parkı olması için Kuşadası sivil toplum örgütlerinin de desteklediği Bahçecik Boğazı’nda; alanın milli veya bölge seviyesinde üstün tabii fizyocoğrafik yapısı, bitki örtüsü ve yaban hayatı özellikleri ve manzara güzellikleri ile rekreasyon potansiyeli, kaynak ve manzara bütünlüğünü sağlayacak yeterli büyüklüğü, açık hava rekreasyonu yönünden farkı ve zenginlik potansiyeli ve devletin mülkiyetinde olup olmadığı konularında önümüzdeki günlerde uzmanlar tarafından çalışmalar sürdürülecek.

Şehir merkezine çok kısa bir mesafede olan Bahçecik Boğazı’nın Tabiat Parkı statüsüne kavuşması, bölgenin korunmasını ve korumaya uyumlu kullanılarak gelecek nesillere ulaştırılmasını sağlayacak.


  • post

Yorum Yazın