Kent meydanıyla Ada trafiğine yeni bir kilit, geleceğine ipotek!

Kent meydanıyla Ada trafiğine yeni bir kilit, geleceğine ipotek! Kent meydanıyla Ada trafiğine yeni bir kilit, geleceğine ipotek!

Belediye Başkanı Ömer Günel’in, Kuşadası’na yeni bir vizyon kazandıracağını iddia ettiği “Kent Meydanı” projesinin detayları ile birlikte Ada’yı bekleyen yeni krizler de bir bir ortaya çıkıyor. Mevcut belediye binasının bulunduğu bölgede inşa edilmesi planlanan projenin yaratacağı en önemli sorun olarak trafik ön plana çıktı.

Prestij projesi olarak lanse edilmek istenen projeye göre Kuşadası trafiğinin en yoğun yollarından biri olan İnönü Caddesi’nin, Atatürk Bulvarı ile bağlantısı kapatılacak. Bulvarın meydana kadar olan bölümü yaya yoluna döndürülecek. İnönü Bulvarı’nın meydan önündeki bölümü de tek şeride indirilecek. Bu değişiklikle tek yön uygulamasından dönüşün önü kapanırken, yaya yolu olarak kullanılan Kemal Arıkan Caddesi’nin trafiğe açılması öngörüldü. Sahilden Adliye ve Adalızade Mezarlığı istikametine akış ise Kemal Arıkan Caddesi’nin daraltılacak İnönü Bulvarı’na bağlantısıyla sağlanacak. Yeni uygulama detayı öğrenenler tarafından yeni bir trafik krizinin habercisi olarak değerlendirilirken, daraltılacak İnönü Bulvarı’nın bu yükü nasıl kaldıracağı merak konusu oldu.

Cilalı sözlerle tanıtılan Kent Meydanı Projesi’nde diğer bir önemli bir ayrıntı ise inşaat için  CHP yönetiminin “müteahhitlere peşkeş” olarak tanımladığı tanımladığı “Yap-İşlet-Devret” modelinin seçilmesi oldu. Daha önce eski Top Sahası’nın bulunduğu alandaki Spor ve Yaşam Merkezi Projesi için yapımcı firmaya 30 yıl işletme hakkı verilmesi konusunda Belediye Meclisi’nden yetki alan Belediye Başkanı Ömer Günel’in, meydan için de aynı koşulları öngördüğü ifade edildi. Ortaya çıkan bu tablo, Kuşadası’nın geleceğini ipotek altına alırken, işyerlerini tahliye eden esnafı da işletmecinin insafına terk etti.


  • post

Yorum Yazın