Mübadele Evi’nde geçmişe yolculuk

Mübadele Evi’nde geçmişe yolculuk Mübadele Evi’nde geçmişe yolculuk

Kuşadası Mübadele Anı Evi, Aydabir Bir Konu-Konuk etkinliği çerçevesinde, Restoratör Mimar Ümit Özkan'ı konuk etti. Yoğun bir katılımın olduğu gözlemlenen etkinliğe, genç mimarların yanı sıra çok sayıda Kuşadalı katıldı.

''Korunan, Yaşatılan Evler'' konusunun işlendiği panel ve gösteri etkinliğinde konuşan Restoratör Mimar Ümit Özkan, Kuşadası'nda mimari açıdan çok değerli bina örneklerinin olduğunu belirterek, ''1987 yılında, Eserleri Koruma Yüksek Kurulu burada bir tespit çalışması yapıyor.Tescilli anıt eserleri tespit eden bir liste oluşturuluyor. 1994 yılında koruma amaçlı bir imar planı hazırlanıyor. Tescil listesi de güncelleniyor.Güncelleme sonucunda yaklaşık 90 tane sivil mimarlık örneğimiz, 30 tane de anıt eserimiz koruma altına alınıyor. 2001 yılından sonra da yaptığımız araştırma ve incelemeler neticesinde, dokuda kimlik kargaşası olduğunu gördük. Sokak sağlıklaştırma çalışmalarıyla işe başladık. 2005-2006 yılı aralığında Kahramanlar'dan başlayan bir sokak sağlıklaştırma çalışması yapıldı. Üniversiteler, belediye ve esnaf hep birlikte çalışılan bir projeydi bu. İlk çalışma olmasına rağmen, kendtin, o dönemde kimlik kargaşası tamamen giderilmişti. Kuşadası'nda bu yönde çalışma ve projeler devam etmektedir''dedi. 1995 yılında çıkan yasa ile ödenen vergilerin yüzde onluk bir kısmının eski eserleri koruma fonuna yatırıldığını belirten Özkan, ''2005 yılında, Kuşadası'nda yaptığımız 1'e 1 ölçekli projelerimize, fondan ayrılan ve valilik kanalı ile bizlere verilen ödeme ile başlamıştık'' diye konuştu.

Kuşadası'nda bulunan yapılar incelendi

Kuşadası'nda bulunan ve restorasyonu yapılan Özel Yapılar'dan;  Tabakhaneler(Dabakhaneler), Çetin Sokak Okan Bey Butik Otel, Engin Berberoğlu Evi, Bahar Sintaç Evi, Ülkü Hanım Evi-Lale Sokak, Cephane Sokak Kuyumcusu Evi, Eski Yedi Eylül İlkokulu Binası, Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu, 181 Ada 10 Parsel Evi (Gökbora Evi) ve Mineral ve Fosil Müzesi, KUAKMER, Çalıkuşu Evi, Efe Suphi Evi şeklindeki resmi yapıların, dünden bugüne restorasyon çalışmaları incelenerek, görsel olarak ta karşılaştırılmaları davetlilere anlatıldı. Panel sonunda, Restoratör Mimar Ümit Özkan, davetlilerin sorularını cevapladı.


  • post

Yorum Yazın