Tarihi yarımadada işgal korkusu!

 Tarihi yarımadada işgal korkusu! Tarihi yarımadada işgal korkusu!

Kuşadası’nda 1. derece arkeolojik sit alanı olan Yılancıburnu’nda beach club yapılacağı iddiaları konuşulurken, bölgede kısıtlama günlerinde özel bir şirket tarafından çevre temizliği ve ölçüm çalışmaları endişe yarattı.

Kuşadası’nın doğa harikalarından biri olarak kabul edilen ve çevresindeki antik kalıntılar nedeniyle 1. derecede arkeolojik sit alanı ilan edilen Yılancıburnu’nda yasaklı günlerde yapılan ölçüm çalışmaları, çevrede “işgal korkusu” yaşanmasına yol açtı. Çalışmaların, bir meclis üyesinin Yılancıburnu’nda beach club yapacağı iddialarının yoğunlaştığı günlere rastlaması, bölgedeki yapılaşma korkusunu büyüttü.

Yılancıburnu’ndaki yapılaşma paniğinin başlamasına en büyük etken, adı bölgedeki bir muhtemel girişimle anılan CHP’li Meclis Üyesi Efe Berberoğlu’nun sık sık bölgede inceleme yapması oldu. Geçmişte üzerindeki bazı zeytin ağaçları yakılarak yapılaşma girişiminde bulunulan, ancak çivi çakmanın bile yasak olduğu 1. derece arkeolojik sit alanında olduğu için sonu gelmeyen teşebbüsün ardından gündemden düşen Yılancıburnu, yeni sezon öncesinde bir kez daha sıcak gündeme oturdu.

Önceki yıllarda faaliyet gösteren ancak bölgenin özel durumu nedeniyle tahliye edilerek yıkılan bir restoranın bulunduğu alanda yapılan temizlik kuşkuları arttırdı. Çevre sakinleri, uzun süredir Efe Berberoğlu’nun bölgede beach club yapma konusunda kararlı olduğu yolunda bilgiler aldıklarını belirterek, “Burada böyle bir işletme yapılması demek, buradaki tarihi kalıntıların da, doğal dokunun da tehlike altına girmesi demek. Kaldı ki, o işletmenin yapılabilmesi için başta mutfak olmak üzere pek çok donatıya ihtiyaç var. Ne şekilde olursa olsun, bu tür yapılar bölgeye zarar verir. Buna bir de yüzlerce insanın buraya girdiğini ekleyin. Bunların çevreye zarar vermesine nasıl engel olacaksınız? Umarız bütün bunlar söylentiden ibarettir” diye konuştular.


  • post

Yorum Yazın