Belediyeden pis kokular fışkırıyor!

Belediyeden pis kokular fışkırıyor! Belediyeden pis kokular fışkırıyor!

Sayıştay’ın Kuşadası Belediyesi’nin 2022 yılı faaliyetlerine ilişkin incelemesinde, çok sayıda usulsüz işlem yapıldığı ortaya çıktı. Raporda en dikkat çekici bölümü, son dönemlerde gündemden düşmeyen şaibeli ihaleler oluşturdu.

Sayıştay raporunun ihaleleri mercek altına alan bölümünde, Kuşadası Belediyesi’nin rekabet koşulları oluşturan açık ihale yapmamak için hizmet alımlarını parçalara bölerek doğrudan temin yoluna gittiği vurgulandı. Buna örnek olarak gösterilen Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün tek bir ihale ile gerçekleştirilmesi gereken Doğa Tokuçoğlu ve Behice Boran Parkı düzenlemeleri için yasal sınırların altında tutmak amacıyla 6 ayrı doğrudan temin yapıldığına dikkat çekildi.

Aynı raporun kusurlu ihaleler bölümünde, Kuşadası Belediyesi’nin ekap sistemine bildirilmesi gereken çok sayıda mal ve hizmet alımını gizlediğine dikkat çekilerek yasaklı firmaların da sorgulanmadığı belirtildi. Belediyenin süresinde teslim edilmeyen hizmetler konusunda yüklenicilere bir cezai yaptırımın uygulanmadığı ortaya çıkarken, hizmet alımlarında sözleşme yapılmadığı anlaşıldı.

Sayıştay müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde Kuşadası Belediyesi’nin ihale sürecinde muhammen bedel belirlenme sırasında da mevzuat hükümlerine aykırı yöntem uyguladığı anlaşıldı. Sayıştay raporunda, Kuşadası Belediyesi’nin mal ve hizmet alımlarında mevzuata aykırı uygulamaları, hepsi birbirinden farklı 13 ayrı başlık altında değerlendirildi.


  • post

Yorum Yazın