Acı ama gerçek; Orman yangınları Kuşadası ve Çeşme’ye yaradı

Acı ama gerçek; Orman yangınları Kuşadası ve Çeşme’ye yaradı Acı ama gerçek; Orman yangınları Kuşadası ve Çeşme’ye yaradı

Pandemiden ağır yara alan turizm sektörü, Bodrum, Marmaris ve Antalya'daki büyük yangınlardan bir darbe daha yedi. On binlerce hektarlık alana yayılan yangınlar doğa ile birlikte gelirleri turizme dayalı olan bölge ekonomisini de zora sokarken, yeni rezervasyonlar da yangın nedeniyle sıfırlanmış durumda. Yangın bölgelerinden kaçak turistler rotalarını Kuşadası ve Çeşme gibi güvenli bölgelere çevirdi. Yangın tehlikesinin yaşanmadığı turizm merkezlerinde doluluk dikkat çekici bir şekilde arttı.

Sektör temsilcileri, pandeminin ardından yangınlarla sektörün direncinin kırılmaya başladığına belirtirken,  hem belediyelerden hem de turizmcilerden yerli turistlere “Rezervasyonlarınızı iptal etmeyin” çağrısı geldi. Yangınlar uzun sürdüğü için geri dönüşlerin başladığını ve yeni rezervasyonların tamamen bittiğini aktaran Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, bayram döneminde yaşanan yoğunluğun ardından otellerin boşaldığını aktardı. İngiltere'nin Türkiye'yi yeniden kırmızı listeye aldığını ve eylüle kadar İngiliz turist gelmesinin mümkün olmadığını kaydeden Bülbüloğlu, “Bölgenin dinamiği yerli misafirler. Bu trafiğin hareketli olması lazım. Marmaris ayakta kalsın istiyorsanız, bir dahaki sene de yine gelmek istiyorsanız rezervasyonlarınızı iptal etmeyin.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Turizm Danışmanı ve Turizmci Osman Ayık, pandeminin ardından gelen son yangınlarla turizm sektörünün direncini kıran durumların ortaya çıktığını aktardı. Bölgenin tüm halkı ve yatırımcısı ile etkilendiği topyekün bir durum ortaya çıktığını anlatan Ayık, merkezi ve yerel yönetimlerin daha eşgüdüm içinde çalışması gerektiğini artık turizmde yeni bir bakış açısı ve yeni bir stratejinin zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yangınları söndürmek için büyük çaba harcayan bölge belediyelerinden de “Rezervasyonunuzu iptal etmeyin” çağrısı geldi. Datça Belediyesi de otellerdeki yoğun rezervasyon iptallerinin ardından Twitter'dan “Rezervasyonlarınızı iptal etmeyin” çağrısı yaptı. 

Yangın bölgelerinde böylesine sıkıntılı durum yaşanırken, aralarında Kuşadası ve Çeşmenin de yer aldığı turizm merkezlerinde doluluk oranı bayrama yaklaştı. Tur operatörleri, yangınlar sonrası bu merkezlere yönelik taleplerde yüzde 25in üzerinde artış yaşandığına dikkat çekerken, bu durumun Ağustos ayı sonuna kadar sürmesinin beklendiğini ifade ettiler.


  • post

Yorum Yazın