İmar rantı gözlerini kör etti!

İmar rantı gözlerini kör etti! İmar rantı gözlerini kör etti!

Kuşadası’nda Ömer Günel’in göreve gelmesinden sonra turizm imarlı arsaların turizm ayrıcalıkları ile turizm+ticaret adı altında konuta dönüşümünün önünü açan uygulama tam gaz devam ediyor. Kuşadası Belediye Meclisi son olarak Millet İttifakı’nın oylarıyla Aydın yolu üzerinde bulunan yaklaşık 25 dönümlük bir turizm imarlı arsaya daha “turizm+ticaret” imarı adı altında konut imarı verdi. Bitişik parsellerinde 20/40 imarlı yapılaşmanın olduğu arsaya emsal; 1.20, Yükseklik: 13.5 mt. İnşaat izni verilmesine Meclis’in AK Partili üyeleri itiraz etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konudaki uygulamalara yasaklama getirmesine rağmen Kuşadası Belediye Meclisi’nin oy çokluğu ile aldığı karar şaşkınlık yarattı.

Aydın Yolu üzerindeki Türkmen Mahallesi’ne kayıtlı 425/15 numaralı parsel hakkındaki plan değişikliği,  Belediye Meclisi’nin Eylül oturumunda gündeme geldi. İmar Komisyonu, mevcut 1/1000’lik uygulama imar planlarında turistik tesis olarak emsal: 1.20, Yükseklik: 16.50 koşullarında yapılaşma izni verilen 24 bin 718 metrekarelik parselin imarını turizm+ticaret olarak değiştirirken sadece yüksekliği 16.50’den 13.50’ye düşürmekle yetindi. Komisyonun ve meclisin oy çokluğu ile aldığı bu kararla arazi üzerinde en az 4 katlı yapılaşmanın önü açılmış oldu. Bu değişlikle parsel sahibine, bitişik arsalardaki uygulamaya göre fazladan 100’e yakın konut inşa etme fırsatı, dolayısıyla ciddi bir rant sağlandı.

Kuşadası Belediyesi daha önce de tarım arazilerine yapılaşma izni vererek Kirazlı sınırında bir beton ormanı oluşmasına neden olmuştu.


  • post

Yorum Yazın