Kuşadası’ndan gizlenen korkunç gerçek!

Kuşadası’ndan gizlenen korkunç gerçek! Kuşadası’ndan gizlenen korkunç gerçek!

Kuşadası Belediyesi’nin Çevre Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından başlatılan “ıslah projesi” devam ederken AVM imarı verdiği Kalafattepe’deki eski çöplükle ilgili plan değişikliği sessiz sedasız askıya çıkartıldı. Bilim insanlarının zeminindeki metan ve diğer tehlikeli gazlar nedeniyle ağaç dikimini bile sakıncalı bulduğu bölgede yoğun yapılaşmaya onay veren yeni plana itiraz hazırlıkları devam ederken gündeme bir de deprem güvenliği konusu geldi. Yapılan araştırmalarda, Kalafattepe mevkiindeki arazinin, her an deprem üretme riski bulunan Kalafat Fayı üzerinde yer aldığı anlaşıldı.

Kuşadası Belediyesi’nin gündeme getirmediği büyük tehlike, son olarak yine Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen “Deprem ve Kentsel Dönüşüm Kurultayı”nda masaya yatırıldı. Geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen ve ünlü jeofizikçi Prof. Övgün Ahmet Ercan’ın “Kuşadası’nda yapılaşma derhal durdurulmalı” çağrısı yaptığı toplantıda, bölgedeki fay hatlarının son durumunu Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.  Hasan Sözbilir gündeme taşıdı. Kurultay’daki konuşmasında Kuşadası'ndaki fayların aktifliğini de anlatan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Yavansu Fayı’nın geçtiği bölgede yerleşim alanı mevcut. Kuşadası Fay zonu, Yavansu Fayı, Kalafat Fayı üzerinde yaptığımız çalışmalarda yıllık kayma hızının 1 mm olduğunu belirledik. 10 yılda bir santim kayma söz konusu. 2000 yıl önce Yavansu Fayı’nın harekete geçtiğini belirledik. Fakat 2000 yıl geçmiş, yani her an deprem üretebilir. Kuşadası'nda yer sarsıntısı olduğunda heyelanlar da söz konusu olacaktır. Çoklu afete hazır olmak zorundayız” ifadesini kullandı.

Ancak konuyla ilgili önemli uzmanlar bu uyarıları yaparken, Kuşadası Belediyesi tarafından sözü edilen parselde yapılaşmanın önünü açmak için hazırlatılan 1/5000’lik imar planı değişikliği projesinde jeolojik olarak sadece bölgedeki eğime dikkat çekildi.

Bu arada eski çöplük üzerinde AVM yapımına onay veren imar planı da 8 Şubat tarihinde askıya çıkartıldı. Bazı meslek odaları ile çevre örgütlerinin itiraz hazırlığı yaptığı belirtilen planın 30 gün boyunca askıda kalacağı ifade edildi. Plana itiraz hazırlığı yapan kuruluşların, Belediye Meclisi’nin itirazlarını ret etmesi durumunda konuyu yargıya taşıyacağı öğrenildi.

 

https://slkhaber.com/rant-gozlerini-kor-etti/


  • post

Yorum Yazın