Sihirli mimarın imzası, “Padişah mührü” gibi her kapıyı açıyor!

Sihirli mimarın imzası, “Padişah mührü” gibi her kapıyı açıyor! Sihirli mimarın imzası, “Padişah mührü” gibi her kapıyı açıyor!

Belediye Meclisi üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Mimar Ali Genç’in imzasını koyduğu projeler, hem arsa sahiplerine sağladığı avantajlar, hem de ruhsatlandırma sürecindeki hız ile Kuşadası’nda inşaat sektörünün gözdesi oldu!

İmar planlarında 3 katlı olarak görünen bir arsa için hazırladığı projede, ince kod farkı hesapları ile 4 katlı binalara izin çıkartarak yatırımcıya fazladan 43 daire kazandırarak dikkatleri üzerine çeken Belediye Meclisi Ali Genç, son dönemlerde Kuşadası’nın en çok aranan mimarı haline geldi. Özellikle büyük projelerde ürettiği hem dikey, hem yatay büyüme çözümleri ile fark yaratan Genç, yatırımcılara ruhsatlandırma aşamasında yaşadıkları sorunlar için de çözüm merkezi oldu. İmar Komisyonu Başkanı’nın imzasını taşıyan projelerin, ruhsatlandırma aşamasındaki hızı ise, mimar meclis üyesinin inşaat sektöründe ayrıcalıklı bir yere sahip olmasında önemli bir faktör haline geldi.

Kuşadası’nda Ali Genç imzalı projelerin elde ettiği ayrıcalıklar konusunda bir başka örnek ise ruhsatı iptal edilen bazı inşaat projeleri konusunda yaşandı. Daha önce ruhsatı alınan ancak geçtiğimiz yıl, bazı gerekçelerle inşaata başlamasına izin verilmeyen önemli bir proje, mimar İmar Komisyonu Başkanı’nın elinden geçince, tüm sorunlar çözüldü. Dev proje yeniden ruhsatlandırılarak inşaat başladı.

Ortaya çıkan bu tablo, Genç ile çalışan inşaat firması sahipleri tarafından olumlu karşılansa da Kuşadası’nda faaliyet gösteren bazı serbest mimarlar ve kadrosundaki elemanlarla çalışma konusunda ısrarcı olan firmaların tepkisi çekti. Bazı firma sahipleri ve serbest mimarlar, Ali Genç’in İmar Komisyonu Başkanı sıfatıyla Belediye Yönetimi’nin etkin isimlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, bu durumun projelerle değil, nüfuz kullanımı ile ilgili olduğunu savundular. Bu görüşü savunan firma sahibi ve mimarlar, “Neticede ruhsat işlemlerini yapan birim İmar Komisyonu tarafından denetleniyor. Dolayısıyla o birimin Ali Genç’in imzasını taşıyan projelere sıradan bir proje gözüyle bakması mümkün değil. Daha açık ifade etmek gerekirse, Ali Genç bu konuda, hem savcı, hem yargıç, hem de avukat rolünü üstlenmiş durumda. Böyle bir oluşumda kararların adil olduğunu kim söyleyebilir?” değerlendirmesinde bulundu.


  • post

Yorum Yazın