Sokaklardan sonra deniz de kirlendi!

Sokaklardan sonra deniz de kirlendi! Sokaklardan sonra deniz de kirlendi!

Kuşadası sokaklarında halk sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşan çöp dağları ve kirlilik, sezon biterken mavi bayraklı plajlara da ulaştı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, mavi bayraklı plajların büyük bölümünde koli basili ve kirlilik oranları risk sınırına ulaştı.

Çevre temizliği ve hijyen konusunda tarihinin belki de en kötü sınavını veren Kuşadası’nda, ilçe merkezini saran pis koku, plajlara da ulaştı. Davutlar Sahili’nde bur otelin arıtmasından denize dejarj edildiği belirtilen atık sular, çevreye pis koku yaymaya başladıktan sonra renk değiştirerek kanalizasyon kaçağı görüntüsü vermeye başladı. Sağlık Bakanlığı uzmanlarının bölgede yaptıkları inceleme, deniz suyundaki koli basili ve kirliliğin risk sınırına dayandığını ortaya çıkardı. Bakanlığın, Mavi Bayraklı plajlardaki denetimlerinde, Kuşadası’nın büyük bölümünde aynı riskin söz konusu olduğu anlaşıldı.

Denizdeki kirliliğin ün büyük nedenlerinden birinin sahillerdeki sitelerden ve turistik tesislerin atık sularını denize boşaltmasından, bir diğerinin ise karada zamanında toplanmayan çöplerden sızan pis suların yağmur suyu kanalları ile denize ulaşmasından kaynaklandığı iddia edildi. Yeterli alt yapı olmamasına rağmen rekor düzeyde artan yapılaşmanın, önümüzdeki yıllar için büyük bir tehlike oluşturabileceği belirtildi.

İŞTE KUŞADASI PLAJLARINDA SON DURUM:

https://yuzme.saglik.gov.tr/plajdetay.aspx?id=1573&r=2


  • post

Yorum Yazın